Amerİka Birleşik Devletleri


Amerikan Doğal Tarih Müzesi

21 Nisan 2012 Cumartesi, 5. Gün Amerikan Doğal Tarih Müzesi

American Museum of Natural History; erken geldiğimizden zaman geçirmek üzere Central Park banklarında oturup geleni geçeni izliyoruz. Haftasonu olması sebebi ile spor yapan, bisiklete binen, köpek gezdiren, çocuklarını yürüyüşe çıkartan pek çok insan var.

Şahane bir eğitim merkezi. Özellikle de meraklı ve öğrenmeye aç dönemlerinde çocuklar ile gelinebilecek en güzel eğitim merkezlerinden. Sadece çocuklar mı? Son derece merak uyandırıcı dönemlik sergiler de yapılıyor; ayrıca ücrete tabii.

İnsan bu dünyada yalnız olmadığını gösteren ve bu kibir halinden sıyrılmasına yardımcı olacak, çevreye, çevreyi meydana getiren bütün biyolojik zincire saygı duymasını sağlayacak ve onu koruyup gözetecek bireyler geliştirmekte son derece önemli bir müze. Her şeyden önemlisi yaşayan bir müze. Adının doğal tarih müzesi olması itibariyle arkeolojik kazı ile bulduğu bin çeşit kemik sergileyerek bu işten paçayı kurtarmıyor. Sürekli yeni sergiler getiriyor. “Central Park’ta gece baykuşları yürüyüşü” (Evening Bat Walks in Central Park) gibi bir etkinlik düzenleyecek kadar yaşayan bir doğal tarih müzesi. İnsanı bilim adamı olmaya özendiren şahane bir müzecilik anlayışı hakim.

En hoşuma giden detaylardan birisi de, bunu geçen yıl Atina’daki müzede de görmüştüm, sergi odalarında o bölümle ilgili uzman kişilerin bulunması. Bu kişilere eğer sorularınız varsa sorabiliyorsunuz.

Müze çok büyük. Yine bir günde gezme şansınız az diyeceğim. Seçici davranarak, detaylı görmek istediğiniz bölümlere gezi sıranızda öncelik vererek bir planlama yapmanızı öneriyorum. Hele ki özel sergilerden dikkatinizi cezbeden birileri de olursa müze için ayıracağınız vakit de azalabilir.

Biz özel sergilere girmeden sadece müzeyi akşama kadar gezerek bitiremedik. Bazı bölümleri atlamak ya da şöyle bir görmek zorunda kaldık. Müzenin internet sayfasında gezinmenizi ve yolunuz NY’a düşerse bilime biraz merakınız varsa bu müzeyi gezmenizi şiddetle tavsiye ediyorum.

Kümülatif yorgunlukla akşam enerjimizi tüketmiş olduk.