Kuzey Ege

Dikili

9.08.2003, Cumartesi/ Dikili

Uzun zamandır Ege’yi geze geze görmek istiyordum ve bu yıl (2003) Haziran’da Ege turumun ilk etabı olan İzmir- Fethiye arasını (Güney Ege) tamamladıktan sonra Ağustos’ta da Dikili- Gelibolu arasında Kuzey Ege kıyı şeridini görmeyi başardım.

09-10/08/2003, Cumartesi-Pazar

Aslında ilk durağımız Bergama olacaktı ama onca yolu geldikten sonra sıcak havada Bergama gibi bir açık hava müzesini gezmek kolay değildi tabii.

Dikili’de özellikle dinlenme amaçlı olarak iki gece kalmaya karar verdik. Her zamanki gibi yer iz bilmediğimizden 1 saat kadar öğlen sıcağında dolaşıp Dikili Sunset Hotel’de karar kıldık. O sıcak özellikle beni öyle bir çarpmış ki otele yerleşmeden önce bir çaybahçesine gidip serinlemeye çalıştık, zira odada klima yoktu. Ama buna mukabil, şu eski zamanların tavandan asılı duran pervanelerinden vardı- ki onun da bir işe yaradığı söylenemezdi. 

Çay bahçesine gidip dönmemiz dahil Dikili’yi o ana kadar gördüğüm kadarı ile pek beğenmedim doğrusu. Otele dönüş saatimiz tatilcilerin genelde akşam yemeği vaktine rastgeldi herhalde. Epeyce kalabalık bir insan grubu giyinmiş, kuşanmış, süslenmiş yollara dökülmüş. Dışarıda yemek yiyecekler herhalde, diye düşündük. Öylesi yorgundum ki daha fazla dikkat etmedim.

Otelde genelde Türkler vardı, ancak Balkan ülkelerinden gurbetçilerde yoğundu. Yine aynı ülkelerden yabancılarda vardı. Ortalama aile tipi bir oteldi. Otelin bir de apart kısmı vardı ki o kısımları ailecek gelenler, özellikle de gurbetçiler kapatmıştı.

Akşam yemekle çakışacak şekilde canlı müzik vardı. İki genç gitar eşliğinde Türkçe parçalar çalıp söylüyorlardı. Canlı müzik hoş oluyordu tabii ama Kemer’in dört dörtlük tesislerindeki konuklar gibi kıpırtılı insanlar değildi buranın müşterileri. Kalkıp eğlenmekten ziyade oturup dinlemeyi tercih ettiler.