Asu'nun Defterinden, Site Hakkında

YOLA ÇIKIŞ HİKAYESİ

Yola Çıkış Hikayesi ve Günümüze Yansımalar

Güncelleme: Aralık 2017

Merhaba,

Gezerken tuttuğum notları hem görsel olarak saklayabilmek hem de çevremle paylaşabilmek, öte yandan yazma güdümü tatmin etmek amacı ile 2003 yılında gezi notlarımdan ve gözlemlerimden oluşan bir site yapmaya karar vermiştim. Seyyahlık iddiasında değilim; her şeyin bir başlangıcı var diyerek yola koyuldum.

Ancak bunun için yıllar içinde teknolojik bir seyahate de çıkmak gerekeceğini sonradan öğrenecektim. O zamanlar internet yaygın değil, her evde bilgisayar yok. Gezen var ama internet sitesi kurup anlatan çok az, bilgiler ancak özel ya da devlet kurumu turizm sitelerinden elde ediliyor ağırlıklı olarak. DMOZ kataloğunda Türkçe indeksinin tatil/ gezi/yolculuk alt kırılımında kayıtlı 15-20 kişisel web sitesi vardı. (DMOZ da Mart 2017 itibarıyla kapamış.) Blog icat edilmemişti. Vaktiyle MS Frontpage ile çıktığım bu "seyahat" zaman içinde başlangıç düzeyinde kod yazmayı/kullanmayı öğrenmeye kadar vardı. Bu siteyi hazırlarken bir turist olarak eksik yanlarımı gördüm. Bunu şimdi gezi planları yaparken farkettiğim gibi yıllar içinde yazılarımın geçirdiği evrimden anlamak da mümkün. Belki de işin en güzel yanı buydu.

Bu sitenin temel amacı günümüz koşullarında sürekli değişen, güncellenen turistik bilgiler sunmak değil, kişisel gözlemlerimi aktarmak, gezi anılarımı kendimce kalıcı kılmaya çalışmak, bunu yaparken de bir kaç kişi de olsa birilerinin işine yarayabilecek bilgiler paylaşmaktır. Beş yıl sonra gezi fotoğraflarıma baktığımda bana hala bir şeyler ifade edebilmelerini sağlamaktır.  Güncel şekilde turistik, pratik bilgiler sağlayan profesyonel tur siteleri mevcuttur. Bu site onlardan biri değildir, ancak birtakım kalıcı ipuçları bulabileceğinize kuşkum yok.

Gezilen yerlere kazandıkları anlamı yükleyen en önemli etken elbette tarih boyu geçirdikleri süreçtir. Sayfalarda tarihi bilgilere çok fazla yer vermiyorum zira bununla ilgili pek cok "uzman" sayfadan bilgi edinilebiliyor. Dolayısı ile  ben çok uzatmamaya ve yazıları fasikül haline getirmemeye çalışıyorum.

Yazılarımın arasında kaynak gösterdiğim bağlantılardan teknolojik gelişmelere paralel olarak güncellenenler, kişisel sitelerden de kapananlar oluyor. Gözüme çarpan çalışmayan bağlantıları güncelledim, ancak TL'den atılan sıfırlara dokunmadım.  

İyi seyirler.

Asuman Akcan