Amerİka Birleşik Devletleri


İstanbul'dan Ayrılış

17 Nisan 2012 Salı, 1. Gün

İstanbul'dan Ayrılış

Bostancı’dan Bakırköy’e sabah 7.30 deniz otobüsü ile çok rahat bir şekilde ulaştık. Yenikapı iskelesine de uğradı. Burada hemen iskelede Havataş araçları bekliyor, ancak biz Bakırköy’de inmek üzere devam ettik. Bakırköy İskelesinde de taksiler dolmuş gibi çalışıyor; belli noktalara aracı doldurana kadar yolcu alıp kişibaşı sabit bir fiyat ile gidiyorlar. Yanılmıyorsam kişibaşı 8 tl aldılar. Böyle bir taksiye aynı deniz otobüsünden inen 2 yabancı ile birlikte binerek havaalanına devam ettik. 

Delta Havayolları’na ait uçağımız ile New York’a aktarmasız uçuyoruz. Uçak hiç rötar yapmadan kalktığı gibi pilotumuz 40 dakika da erken inerek şahane bir işe imza atıyor. Havaalanında çok ama çok çabuk, neredeyse sıraya bile girmeden hallettik işimizi.

 

NY – JFK Havalimanı- şehir merkezine ulaşım:

JFK Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım çok rahat. Airtrain ile havaalanı terminallerine ring servis yapan raylı sistem ile ana banliyö tren hattına geliyorsunuz. Bu duraktan da Manhattan istikametine giden tren+metro sistemine biniyorsunuz.

Airtrain aslında havaalanı içindeki terminallere ring servis yaptığından son durakta inene kadar bir ücret ödenmiyor ( yani terminaller arası transfer yapacaksanız, havaalanından çıkmadığınız sürece ücretsiz). Son durakta inip, sizi Manhattan’a götürecek olan banliyö trenine binecekseniz, indiğiniz bu durakta ATM’lere benzeyen otomatik bilet satış kiosklarından kombine ( buraya kadar sizi getiren airtrain ücreti ile birlikte sizi şehir merkezine götürecek olan tren) biletinizi almanız gerekiyor. Aldığınız bu biletin adı Metrocard. Normalde Airtrain ile bu aktarma merkezine gelmek kişibaşı 5$. Ama size, Airtrain+şehir merkezine tren biletini kombine olarak da 7,25 $’a sunabiliyor.

Bu bölgenin ulaşım ağının merkezi, tüm ulaşım yöntemlerinin aktarma merkezi Port Authority; Manhattan’da ilk uğrak noktanız. Toplu ulaşım kullanıyorsanız burası en uğrak yeriniz olacaktır. Alandan bir şekilde buraya, Manhattan’ın göbeğine geldikten sonra ( taksi kullanmıyorsanız) otel bölgenize göre belediye otobüsü, shuttle ( minibüs) ya da metro kullanabiliyorsunuz.

Bu ulaşım yöntemine alternatif olarak bir de havalimanı- şehir merkezi arasında çalışan Airport Shuttle var. Özel işletmeye ait otobüslere havaalanı dışından biniyorsunuz ( onlar sizi buluyor zaten) ve kişibaşı 17/18 $ civarı sizi şehir merkezinde Port Authority’ye bırakıyorlar.

Bir diğer yöntem de 160$’a taksiye binmek:)

Otele Varış

Türkiye saati ile 12:15’te kalkan uçağımızın yine TSİ ile varması 22.00’yi buldu; otele girmemiz 00:00. Amerika saati ile 19:00. gövde uyumak isterken vücutta bir şeylerin direnmesi..Jetlag denen hikaye. Hiçbir şey yapamadan yatıp, bölük pörçük 7 saatlik bir uyku ile yerel saat ile sabaha karşı 02:00 de ( ve TSİ 09:00) uyandım; ama şaşılacak kadar iyi hissediyordum.

Otel

New York’un 5 bölgesinde de otel fiyatları özellikle yüksek sezonun başladığı bahar aylarından itibaren çok yüksek. Ayırdığınız bütçeye bağlı olarak bunu değerlendirmek tabii ki size düşer. Biz genelde “yatmadan yatmaya gideceğimiz yer için çok lüks olmasına gerek yok” diye düşündüğümüzden orta karar otellerde rahatlıkla kalabilmekteyiz.

İnternet üzerinde aylar öncesinden yaptığımız araştırma neticesinde Manhattan bölgesine en yakın olup en uygun fiyatı veren New Jersey’de North Bergen bölgesinde Super 8 North Bergen otelinde yer ayarladık. İşlek bir karayolu üzerinde olmasından mütevellit Bahadır’ın deyimi ile kamyoncu oteli ancak çok rahat, yeterince ferah, her şeyden önemlisi temiz, güvenli bir bölgede ve odada buzdolabı ve mikrodalga fırın dahil ihtiyaç duyacağınız temel gereksinimler düşünülmüş. 06:00-10:00 saatleri arasında verilen kahvaltı Amerikan standardı olarak bizim kahvaltı anlayışımıza göre çok zayıf ama daha klas otellerinde de farklı bir detay göremedik. (kendi pişirdiğiniz waffle, donut, tost ekmeği, yağlı krem peynir, fabrikasyon tereyağı- reçel ve haşlanmış ama buz gibi yumurta)

Banliyö treninden indiğimiz Port Authority’de, 51 no’lu perondan kalkan shuttle ile trafik durumuna göre 20-30 dakika içinde, kişibaşı 3$’a varabiliyorsunuz otele. Otelin önünde inemeseniz de 3-4 dakika bir yürüyüş ile varılıyor.

Otelden Manhattan’a gitmek için de bu sefer otelin önünden geçen ( indiğiniz yer ve bindiğiniz yerler güzergah gereği farklı) yine 51 no’lu shuttle’lara el işareti yaptığınızda durup sizi alıyorlar ve son durak olarak Manhattan Port Authority önünde bırakıyorlar. İlginç olan ise bu shuttle’ların ayakta yolcu almasının kesinlikle yasak olması!