Güney Ege

Ekincik 1

18.06.2003, Çarşamba/ Ekincik

Sabah Aries’teki kahvaltıdan sonra toplanıp geri dönüş yolu üzerindeki Köyceğiz/Ekincik koyuna doğru yola çıktık. Bayağı sürdü yolculuk. Doğru yolda olup olmadığımızdan şüphe ettiğimiz zamanlar oldu , öylesi yerlerden geçtik. Tanımlamak gerekir ise, "...Muğla-Antalya transit yolunun Döğüşbelen Köyü kavşağından güneye Köyceğiz Gölü kenarını takiben 24 km, Dalaman Hava Limanı'na 40 km, Dalyan Kaunos'a 10 km mesafede doğa harikası bir beldede, ormanın yeşili ve denizin mavisi arasında...Bu küçük cenneti bulabilmeniz için tek ipucu, birkaç mahalleden oluşan ve haritada "Kürkçüler köyü" olarak geçen yerleşim merkezi..." [1] 

Ekincik, iki otelden başka kendi halinde 1 restoranı olan ve tepelerde dağınık yerleşimli bir köyü olan küçük bir koy. Az ileride halk plajı kısmı var, ama pek kalabalık değil. Denizi çok güzel. İki -üç adım sonra o masmavi, tertemiz su derinleşiyor. 

Kalabalık olmayışı da huzur ve sessizlik arayanlar için ideal bir ortam yaratıyor.

İş yerinden arkadaşımız Ertuğrul Bey ve ailesinin de kalmakta oldukları 2 yıldızlı Ekincik Hotel’e yerleştik. Konaklama YP. Ama etrafta fazla alternatif olmadığından mecburen otelde yenilip içiliyor. Yücelen Otel’de olduğu gibi 2 yıldıza rağmen temiz, bakımlı bir otel ortamı yaratmışlar. Odalarda TV yok, civarda gazete alınabilecek bir satıcı da yok.

Burası özellikle yatları ile tatil yapan, ağırlıklı olarak yabancı, turistlerin yemek -içmek ve yüzmek için durakları. Bir de, bizim - daha önce görmüş olmamız sebebi ile- bu tatil süresince pek ilgimizi çekmedi ama, Dalyan'a, Kaunos kalıntılarına çok yakın olduğu için turistlerin uğrak yeri.