barselona, madrİd

 

Notlar, Gözlemler, Fikir Verecek Bilgiler

Madrid- Barselona

Barcelona'da otel:

Hotel Salvosa. 4 yıldızlı. Son derece modern bir mimarisi var. Pratik, rahat, temiz, hoş bir sunumu var. Ancak kahvaltı Avrupa'nın hiç bir yerinde bizim 4 yıldızlı otellerimizdeki anlayışta değil. Asla... Yanından bile geçemez. Kahvaltı, sanki zaman kaybı bir öğün gibi algılanıyor demek ki..Maksat karın doysun diyerek bir şeyler yiyorsunuz işte. İspanya kahvaltısının en güzel yanı meyve bulunması. Hem de zengin denebilecek çeşitte. Sadece komposto değil gerçek meyve de var. Özellikle ananasa doydum diyebilirim. Garson ve servis olayı tam olarak oturmuş değil. Aynı anda birkaç masa ile ilgilenemiyorlar...garip... 

Madrid'de Otel:

Barcelo Torre Aries. Otel güzel ve 4 yıldızlı. Fakat bir kusuru var ki bizi çok üzdü ve 4 günlük yorgunluğun üzerine hiç iyi gitmedi. Merkezden metro ile 30 dakika uzakta. Otelden metroya kadar dik bir yokuşta sıkı bir 10 dakikalık yürüyüş ve 20 dakikalık bir metro yolculuğu ile 30 dakikada Madrid'in hareketli merkezine iniyorsunuz.. Her ne kadar otel güzel, yeni ve sessiz bir çevrede olsa da bu mesafe canımızı sıktı.

Gözlem:

-Ne çok Amerikalı turist var.....
-İspanyollar çok konuşuyor
-Madrid'de de Barcelona'da da Boyner mağazalar zinciri gibi, yaygın bir şube ağı olan El Corte Inglés adlı mağaza var. 

Müzeler:

Tüm müzelerde sırt çantası ile dolaşmak yasak. Bunun yerine her müzede, genelde vestiyer yanında küçük kabinetler sağlanıyor. 1€ depozito karşılığında anahtarını veren bu dolapları sırt çantanız varsa kullanmanız şart. Anahtarı dolaba takmanız karşılığında paranızı alıyorsunuz.Müzeler genelde 10:00'da açılıyor. Hatta 5 -10 dakika geç bile açılabilir :) 

Fiyatlar:

küçük şişe su: 1 €
büyük şişe su: 1,5€
küçük karton kutu sakız: 0,90 c
1 otobüs bileti: 1,25€
3 günlük tek zone bileti: 13,26 €
paella tabağı:13,26 € civarı
tapaslar: 3,50 €-13,00€ arası (deniz ürünlü olanlar pahalı 14€ olanları da var)
cava /şarap (kadeh): 2,50€-3,00€
Whopper/ chicken menü: 5,45 €
Restaurantlarda size sormadan, ufak tefek atıştırmalık zeytin, turşu vb gibi meze tabakları getiriyorlar. Bunlar müessesenin ikramı değil, adisyonda karşınıza çıkıyor. Ekmek de öyle. Masaya ne gelirse ücetli.

Şehiriçi ulaşım:

Metro ağı+otobüs ağı ile sağlanıyor. Bildiğiniz herhangi bir Avrupa şehrinde olduğu gibi. 1/2/3/4 veya 7 Günlük alabileceğiniz tek bir bilet ile aynı bölge içerisinde seyahat edebiliyorsunuz. Sistem entegre; tek tip bilet hem metroda hem otobüste, hem funikülerde geçiyor. Akbil'in gelişmiş versiyonu. Ama yine diğer Avrupa şehirlerinde olduğu gibi hangi zone'a/ bölgeye ait bilet alındı ise o biletle o zone/ bölge içinde ulaşım yapılabiliyor. Yoksa metroda gişeden geçemiyor, otobüste de red sinyali vererek aykırı öten bilet makinesi başında rezil oluyorsunuz. Bir de Barcelona Card alıp bazı müzelere indirimli de girebiliyorsunuz.

Dil:

Barcelona halkı kendisini İspanyol olarak görmediklerinden kendi dilleri Katalanca konuşuluyor. Ancak İspanyolca bildikleri gibi tabelalarda hem Katalanca hem İspanyolca birlikte kullanılıyor. Madrid de de Katalanca anlaşılıyormuş, ancak konuşmak gibi bir dertleri yok. Daha önce uyarmışlardı ama başa gelince zorluğu daha çok anlaşılıyor. Gerek Madrid'de gerekse Barcelona'da hemen hemen hiç İngilizce konuşulamıyor. Garsonlarla bile güç bela anlaşılıyor. O yüzden ne yediğine dikkat eden, seçici biriyseniz mutlaka İngilizce menüsü olan restaurantlar seçin ki garsona siparişin numarasını gösterebilin, yiyemeyeceğiniz bir tabak gelmesin önünüze.. 

 

Barcelona mı Madrid mi?

Herkesin Barcelona'dan yana tavır takınması sizin görüşlerinizi etkilemesin. Madrid'in hiç de geri kalır yanı yok.