barselona, madrİd

 

Barselona, 4. Gün

11.10.2007 Perşembe/ Barselona, Picasso Müzesi, Palau/Museu Nacional d'Art de Catalunya

Bugün gezi listemizde Picasso Müzesi, Çikolata Müzesi ve Milli Müze var.

Picasso Müzesi, Eski Kent bölgesi içinde, birbirine bağlı çok eski binaların içine kurulmuş. Müzede Picasso'nun ilk gençlik çağında çizmeye başladığı eskizleri de dail yaşamının farklı dönemlerine ait toplam 3000 parçadan oluşan eserleri sergileniyor. Biz müzeyi layıkı ile gezemediğimiz halde ziyareti tamamlamamız 2 saati geçti. Giriş kişibaşı 6 €. Güncel ve daha detaylı bilgi için müzenin kendi linkini ziyaret edebilirsiniz.

Picasso Müzesi'nden sonra hemen yakınlardaki Çikolata Müzesi'ni bulduk. Ancak içeride bizi fazla bir şeyin beklemediğini düşünerek, sadece çikolata kokusunu içimize doldurarak buradan ayrıldık. 

Öğlen yemeği için Passeig de Gracia, 21 'deki La Vaca Paca adlı restaurantta "yiyebildiğin kadar" açık büfeyi seçtik. Yemekler+ İçecek+ kahve+ karpuz+ dondurma kişi başı 9,50€. Olağanüstü değildi ama karın doyurduk.  

Yemekten sonra durağımız Plaça Espanyol, Montjuic'in damından şehre bakan Milli Müze, yani Palau/ Museu Nacional d'Art de Catalunya. Saat 14:30'da gezmeye başladığımız müzeyi, her yerini gezemeden, 19:00'da zor terkettik. En güzel bölümlerini koşturarak ve atlayarak gezmek zorunda kaldık. 

1929 yılında Uluslararası Sergisi için yapılmış olan binalar bütününün ana merkezi olan bu "saray" , 1934'ten bu yana Catalan ve ilintili kültürlerin sanatının her türünü barındıran önemli bir koleksiyon olmuş. Özellikle 11.yy'dan başlayarak fotoğrafçılığı da içine katarak günümüze dek uzanan geniş bir çağ aralığında üretilmiş olağanüstü eserleri görmek mümkün.Gotik, Romanesk, Barok, Modern sanat, numizmatik, fotoğraf, freskler, çizimler,...baş döndürücü bir koleksiyon..

Müzeden çıkışımız akşam yemeği saatine denk geliyor. Gündüz gezerken gözümüze ilişen bir mekanda yemeyi planlıyorduk, fakat ne hikmetse bir türlü bulamadık. Bunun yerine Avenguerda Porte Del Angel No.8'deki Edelmann'da karar kıldık.Bahadır Gaspacio ve Tortilla alırken benim tercihim 2 deniz mahsüllü tapas ile domatesli ekmeklerden oldu. İçecek Sangria. Sürahi mi , kadeh mi diye soruyorlar. Sormazlarsa siz tercihiniz söyleyin. Gaspacio, bir çorba ama bizim alışık olduğumuz gibi sıcak içilen çorbalardan değil. Soğuk domates suyuna sebzeler karıştırılmış bir çorba. Tortilla da patatesli omlet. Fena değildi tadı. Bu mekan yemek için çok güzel, nezih bir ortam sunuyor. Görüntüden, hizmetten ve yemeklerden çok memnun kaldık.