Karadenİz

Kültür Turları Hakkında Yazmazsam Olmaz...

10.07.2004 / Karadeniz

Turlar demişken, bir kaç söz söylemeden edemeyeceğim. Turların kendine özgü bazı avanajları olabilir. Ancak, dezavantajları daha baskın. İnsanlar kaza geçiriyor, hasta oluyorlar. Elbette, hepimize olabilir. Ama bu bir kişinin hastalığının tüm turu bağlaması, turun hastane kapılarında saatlerce bekletilmesi söz konusu olmamalıdır. Aynı şekilde, büyük kısmının yapay ve kısa süreli olduğunu tahmin ettiğim dostlukları sebebi ile bu hasta kişilere arka çıkmak "zorunda kalan" kişiler de ayrıca acınası. Zira, bu "dostlar" kendi aralarında hasta kişi için vah vah , tüh tüh derken kendi çaplarında "o da her bulduğunu yemeseydi canım" diye fısıltı ile konuşuyorlar.

Bu dostlar anlamsız sohbetler ile kafa şişirip, ukalalıkta birbirlerinden geri kalmıyorlar. Rehberin, yüksekliği konusunda uyarılar yaptığı kaleye çıkmak için kendini mecbur hisseden korkak bir tur katılımcısı hanım kız, kaleye tırmanıp da ürkünce yükseklik korkusunu ifade etmek isteyerek "aman benim klostrofobim( !) ortaya çıkmasın" diyerek apar topar aşağı inmek için itiş kakış davranıyor. Ve bunların arasında şımarık gençler de var, öğretmen olduklarını gururla göğüsleri kabararak söyleyen kişiler de. Ve bu öğretmen kişi, örneğin, "çimlere basmayın" tabelasının önünde çiçek kopartmak üzere göze batarcasına çimlere basarak geçmek isterken yağmurdan ötürü kayganlaşan çimlerde kayıp ayağını sakatlamış bir kişidir. Ve aynı öğretmen kişi takip eden günlerde sindirim sistemi bozulduğu için hastane bulmak üzere turun güzergahının değiştirilip tüm tur halkının 2 küsür saat bekletilmesine sebep olarak özür dilemeyen bir kişidir.

Alışveriş çılgınlığı sebebi ile 15-20 dakika diye verilen molalar 45 dakikaya uzuyor. Her turda olduğu gibi bu turda da insanlar alışveriş manyağı oldu. İstanbul'da kavanoz kavanoz satılan Sagra ve paket paket fındıkları ilk kez görüyormuşcasına poşetler dolusu aldılar. Milletin alışveriş çılgınlığına ayrılan vakitleri şehirleri gezerek değerlendirebilirdik.

Gezi esnasında olduk olmadık yerler tur programına sokulabiliyor. Rehberler satılan program dışında seçenek sunup onu uygulayabiliyorlar- belki de benim bu tura katılma amaçlarımdan birinin o yeri görmek olduğunu düşünmeden!