1. gün

08/10/2007

Barselona
Ana sayfa

1. gün- Barselona

2. gün- Barcelona

3. gün- Barcelona

4. gün- Barcelona

5. gün- Zaragoza

6. gün- Madrid

7. gün- Madrid

Notlar, gözlemler, fikir verecek bilgiler

Alışılageldiği üzere yolculuk günü turun ilk günü  sayılıyor. Biz de paket turlarda standart olduğu şekilde uçaktan iner inmez tur otobüsümüz ile yapabildiğimiz oranda bir şehir turu yaptık: Montjuic, Port Olimpia, Sagrada Familia, Casa Battlo, Plaça Espanyol, Plaça Catalunya.

 

Sagrada Familia'dan itibaren hava kararmaya başladı, sonrasını alacakaranlıkta gördük denilebilir. Zaten sadece Port Olimpia'da ve Sagrada Familia'da otobüsten inebildik.

Sonra da şehir merkezinin 10 km. dışındaki, havaalanı yakınlarındaki 4 yıldızlı otelimize  (Hotel Salvosa) yerleşmeye gittik. İlk şehir turumuzda gündüz gözü ile göremediğimiz yerleri , otele yerleşir yerleşmez  hemen otobüse atlayıp merkeze inip görmek istedik.  Karamel tenli otobüs şöförüne yarı İngilizce yarı İspanyolca "iki bilet lütfen" deyince sempatik bir gülümseme ile "two tickets please" diyerek bizim İngilizcemizi düzeltip nereli olduğumuzu sordu. Türiye deyince o da fas'lı olduğunu söyledi ve bir sıcaklık oldu. Hani herkes İspanya'da kimse İngilizce bilmez deyince biz de çat-pat İspanyolca havasına girdik. Durum böyle olunca garip oldu.Bu ilk ilginç olaydı.

Sagrada Familia

İkinci de yine bu otobüs içinde oldu. İkili ters koltuklardan boş birine oturmuştuk. Yan taraftaki düz koltukta bir genç oturuyor. Bizden 2 durak sonra 2 genç daha bindi. Oturanla tanışıyor olmalılar ki selamlaştılar. Binenlerden biri oturan gençle öyle bir samimiyet ilişkisi içine girdi ki biz nereye bakacağımızı şaşırdık. Katolik İspanya'da içiçe kamuya açık bir alanda bu rahatlık bizi şaşırttı.

Plaça Espanya 'da inip uzaktan Palau National'in resmini çekip tekrar metroya binerek Catalunya Meydanı'na gittik. Binerken hava çok bulutlandı. Çıktığımızda yağmur yağmaya başlamıştı, bir dam altına sığındık ama metroya geri girsek daha iyi edermişiz. Gök gürültüsü ve şimşekler ile birlikte gelen bir fırtına eşliğinde bardaktan boşanırcasına yağmaya başlayınca kendimizi caddenin karşısındaki Burger King'e zor attık.  Baktık ki durmayacak, akşam yemeğini de girmişken burada halledelim dedik. Yağmur da biraz diner gibi olunca tekrar metroya binerek önce Sagrada Familia'nın sonra da Casa Battlo'nun yolunu tuttuk. Karanlık iyiden iyiye inmişti.  Casa Battlo'nun ışıklı süluetinin resmini  çekmiş olduk.                           

Casa Battlo

La Pedrera (Casa Mila)