20 Şubat Perşembe

12. gün

 

Museum of London , Cleopatra's Needle


Anasayfa  

 

İlk gün, İlk İzlenim

 

Kensington Sarayı

Natural History Museum

 

Westminster

London Eye

Houses of Parliament

Tower of London

Tower Bridge

The Monument

 

Trafalgar Square

Globe Theatre

St. Paul's Cathedral

Buckingham

Madam Tussaud's Museum British Museum-I

Covent Garden

Oxford Street

British Museum-II

British Museum-III

Imperial War Museum

Victoria & Albert Museum

Portobello Rd. Market Sherlock Holmes

National Gallery  Knightsbridge

Museum of London Cleopatra's Needle

Gezmek için son günüm. Bir Museum of London duymuşum, hadi göreyim dedim. Çok yoruldum ama bir müze daha. Her zaman gelinmiyor.

Burası diğer müzelerden farklı bir müze; “sanatsal”dan ziyade “yaşamsal” daha doğrusu “natürel”. “Bu da ne" derseniz, şöyle ki, bu müze Londra şehrinin Buzul Çağı’ndan günümüze dek geçirdiği evreleri, değişiklikleri anlatıp sergiliyor.

Müze tabii ki kronolojik bir gidişat izliyor. Tarih öncesi çağda Londra’nın fiziksel/coğrafi durumu, yaşam, canlılar, kalıntılar  ve bant kayıtları ile anlatılarak yola çıkılıyor ve yavaş yavaş Londra’nın gelişimi, tarih çizgisi üzerinde başına gelenler ziyaretçilere sergileniyor.

Romalılar etkisi altındaki Londra, ‘Londinium’için en "canlı" sergi, müzenin sanıyorum arka tarafına bakan yüksek sur kalıntısı. Bir yol çalışması sırasında ortaya çıkarılmış. Bir de 4.yy.’ a ait kurşun bir tabut içerisindeki kadın iskeleti ile onunla ilgili yüz çalışması enteresan.

Müzede kalıntısı olamayan bazı dönemleri aktarmak için her türlü görsel-işitsel mekanizma kurulmuş. Örneğin, Londra yangını.  Dickens’ın Londrası da sokaklar ve dükkanlar halinde gerçek boyda maketleştirilmiş.; banka, terzi, berber, bakkal, züccaciye, zamanın bisikleti, vs...

Bir de kolleksiyon bölümü var. Yine Londranın ilklerinin sergilendiği bölümler. İlk taksi, baskı makinesi, ilginç klozetler... Bir de 1851’de Prens Albert’in organize ettiği Great  Exhibition’ı anlatan resimler, o sergiye gelenlere ait eşyalar vs sergileniyor.

Bu müzeden ayrıldıktan sonra Cleopatra'nın İğnesi şeklinde adlandırılan, Embankment İstasyonu yakınlarında, Thames Nehri kıyısındaki obeliski görmeye gittim. İlk olarak M.Ö.1500lerde Firavun Thotmes III tarafından Mısır'da yaptırılmış ve dikilmiş. 1819'da da, Nelson'un 1798'de Fransızları Nil Savaşı'nda yenmesi üzerine İngiltere'ye hediye edilmiş. 

"Cleopatra's Needles" aslında dünyanın değişik yerlerine dağılmış. Birisi New York'ta, birisi İstanbul'da,  diğeri de Londra'da bulunan Mısır'a ait obeliskler. Granitten yapılmışlar ve önce  Heliopolis Tapınağı'nın önüne dikilmişler. Ancak Kleopatra'nın ölümünü takiben  yayılmaya başlayan Hristiyan döneminden hemen önce de İskenderiye'ye getirilmişler.