19 Şubat 2003, Çarşamba 

11.gün

 

National Gallery - Knightsbridge

 

Anasayfa  

 

İlk gün, İlk İzlenim

 

Kensington Sarayı

Natural History Museum

 

Westminster

London Eye

Houses of Parliament

Tower of London

Tower Bridge

The Monument

 

Trafalgar Square

Globe Theatre

St. Paul's Cathedral

Buckingham

Madam Tussaud's Museum British Museum-I

Covent Garden

Oxford Street

British Museum-II

British Museum-III

Imperial War Museum

Victoria & Albert Museum

Portobello Rd. Market Sherlock Holmes

National Gallery  Knightsbridge

Museum of London Cleopatra's Needle

Bugün, göremesem de üzülmem dediğim bir müzeye, National Gallery’ye gittim. Müze Trafalgar meydanında. Her müzesi gibi Londra’nın bu müzesi de çok büyük. Avrupalı ressamların 2000’in üzerinde resimleri sergileniyor. 13. yüzyıl ortalarından 20.yya kadar yapılmış eserler tarih sırasına göre yerleştirilmiş. Dolayısı ile seçici olup gezmek de kolaylaşıyor.

Sainsbury Kanadı:

1250 - 1500 yılları arası

 

Batı Kanadı:
1500
- 1600 yılları arası

 

Kuzey Kanadı:

1600 - 1700 yılları arası

 

 

Doğu Kanadı:
 1700
- 1900 yılları arası

 

 

Bu müzeden çıktıktan sonra adını bol bol duyup da bilmediğimiz Harrods’ı bir görelim dedik. Knightsbridge durağı. Harrods da turistik bir atraksiyon olmuş. Bir şeyler alsın almasın her turistin uğrak yeri. Ben girmedim içeri, alışveriş yapmayacağımdan bir anlamı olmayacak diye düşündüm.

Harrods’ın bulunduğu bu semt Kadıköy’ü ya da Bağdat Caddesini andırıyor.  Karşılıklı mağazalar, genelde giyim üzerine. Oxford’a göre daha sıkışık, daha dar. Ama Londra’nın her yeri gibi hareketli. Bir mağazanın vitrininde inanılmaz indirimlere rastladım. Merakla girdim içeri, kıyafetlere bakarken iki kızın Türkçe konuştuklarını duydum. “Burada mı çalışıyorsunuz" diye sorarken giysilerdeki etiketlerin de  Türk markalar olduğunu farkettim. Ayaküstü konuştuk birisiyle. Memnundu hayatından... o pahalılıkta nasıl yaşıyor kim bilir diye konuştuk Bahadır’la sonradan. Hiçbir şey beğenmeyince çıktım mağazadan. Biraz ileride Accesorize adlı zincir mağazadan küpelerini aldığım takımın bir de kolyesini bulup aldım. Ve dönüş yoluna koyuldum.