27.04.2012 Cuma, 11. Gün 

Boston'da müze deneyimi

 

Bugün havanın çok sıcak ve rüzgarlı olacağını biliyoruz. Planımızı buna göre yaptık. Şans eseri Boston Güzel Sanatlar Müzesi ( Museum of Fine Arts-MFA ) bugüne özel 21:45’e dek açık olacak. Bilet 22$/ kişi. Bu kadar  geniş kapsamlı bir müzeyi on gün içerisinde gezmek koşulu ile 2 günlük kullanıma yönelik bir bilet. Galerileri görmek istediğimiz sıraya koyarak gezimize başlıyoruz. Ama aheste gezecek ve kendimizi yormayacağız. Öyle de yapıyoruz.

MFA zengin bir müze ama DC’deki özellikle Smithsonian ve NY’taki National Gallery of Arts kadar da değil. Yine de özellikle Amerikan resmi kısmı nitelikli ve yerele özel.

3 kata yayılan müzeinin koleksiyon yelpazesi geniş;

Biraz pahalı ama gezmekten pişmanlık duymayacağınız bir müze. Tek sorun bir güne sıkıştırmak çok doğru değil.

Müzede dikkat çeken bir özellik de sergideki eserlerin önemli bir kısmın önnde o eserden etkilnip ilham alınarak düzenlenmş gerçek çiçek aranjmanları yer alıyordu. Kimlerin o aranjmanı yaptığı, hangi okul/ enstitüye bağlı olduğu da belirtiliyordu. Aşağıda halıdan esinlenilmiş çiçek aranjmanında olduğu gibi...

Childe Hassam (American, 1859-1935)

"Boston Common at Twilight" (1885-86)

 

 

 

Yumruk şeklinde içme kabı, gümüş, Türkiye, Hitit Dönemi (yaklaşık M.Ö. 1400-1380),

Hava tanrısı tarhuna'ya ilişkin yapılmış törenlerde kullanılmış. Gücü temsilen bu şekilde yapıldığı düşünülüyor.

 

Rahip kafası, "Boston Green Head" olarak biliniyor. Mısır, Sakkara. M.Ö.381-343 . Alnındaki kırışıklıklar ve göz çevresindeki kaz ayağı çizgileri ile canlı ve realist görünümü sebebi ile antik dönem eserleri arasında fevkalade öne çıkıyor.

 

Daha fazla dayanamıyoruz yorgunluğa ve müzeden 19:00’da çıkıyoruz. Müze merkeze o kadar da yakın değil. Uzunca bir metro yolculuğunun ardından Fenuil Hall’daki popüler fast food’culardan birinden pratik bir akşam yemeği ile günü sonlandırıyoruz.